IFS представлява система от някакъв фиксиран клас функции, преобразуващи едно многомерно множество в друго. Най-простата IFS се състои от афинни преобразователи на плоскост:
X’ = A*X + B*Y + C
Y’ = D*X + E*Y + F |
През 1988 г. известните американски специалисти по теория на динамичните системи Барнсли и Слоан предложили някои идеи, основани на теорията на динамичните системи, за свиване(архивиране) и съхранение на графична информация. Те нарекли своя метод – метод на фракталното архивиране на информацията. Те създали алгоритъм, който ще позволи да се свие информацията 500-1000 пъти. Накратко метод може да се опише така: Изображението се кодира с няколко прости преобразования (в нашия случай – афинни), т.е. с коефициентите на тези преобразования (в нашия случай A,B,C,D,E,F).
Например, закодирайки някакво изображение с две афинни преобразования, ние еднозначно го определяме с помощта на 12-ти коефициента. Ако се зададе някаква начална точка (например X=0 Y=0) и стартираме итерационния процес, то след първата итерация ще получим две точки, слеа втората – четири, след третата – осем и т.н. След няколко десетки итерации съвкупността от получените точки ще описва закодираното изображение. Но проблемът се състои в това, че е много трудно да се намерят коефициентите на IFS.
За построение IFS използват освен афинни и други класове прости геометрични преобразования, които се задават с няколко параметъра. Например, квадратичните преобразования на равнина:
X’ = A1*X*X + B1*X*Y + C1*Y*Y + D1*X + E1*Y + F1
Y’ = A2*X*X + B2*X*Y + C2*Y*Y + D2*X + E2*Y + F2 |
Като пример за използване на IFS за построяване на фрактални структури, да разгледаме няколко известни фрактални криви. Ще отделим в техните структури подобните части и, за всяка от тях ще изчислим коефициентите на афинно преобразование. В афинния колаж ще бъдат включени толкова афинни преобразования, колкото са частите, подобни на цялото изображение. |
Вашият коментар