Стереографична проекция за гущери
Един особено полезен вид проекция в математиката се нарича стереографична проекция. Това става по следния начин. Поставяме сферата на равнината, точката на докосване остава фиксирана, така “Южния полюс” се поектира в нея, а “Северният полюс”, обратно, се проектира в безкрайността. Всяка друга точка на повърхността на сферата се проектира на уникално място върху равнината, в точка, получена от пресичанято на равнината с линия, определена от точката на Северния полюс и точката от сферата, която искаме да изобразим. Такава карта се нарича диаграма на Шлегел:
Стереографична проекция може да използваме за да видим проекция на 3D многостен върху 2D равнина и макар че този метод деформира разстоянията, все пак се получават доста точна представа, а ако търколим сферата по равнината, проекцията е впечатляваща.
Едно 2D-същество – флатлендер или Ешерски гущер би разбрало доста от проекцията върху равнината: броя на върховете, ръбовете и стените, как са разположени едни спрямо други.
Стереографична проекция на 4D политопи
За сферите посветихме отделна публикация, в която вече казахме, че сферата в 3D- пространството е двумерна, дебелината й е нулева. Аналогично, сферата в 4-мерното пространство е 3-мерна, т.е. ще липсва четвъртото измерение, т.е. ще има обем. Ако обобщим: сфера в n-мерно пространство ще има размерност n-1 и можем да използваме символа Sn-1.
Може да опитаме същия метод, но увеличавайки размерността с единица. Първо раздуваме 4D-многостена, докато не се допре до сферата S³. Вместо да проектираме сфера S² върху допирателна равнина, ще проектираме сфера S³ върху допирателното тримерно пространство.
Достатъчно е да се прекара права линия, продължавайки отсечката от северния полюс до нашата точка дотогава, докато тя не пресече допирателната южния полюс пространствена хиперравнина. И макар че става в 4D пространството, резултатът ще е видим и в 3D. |
Източник:
Dimensions
Вашият коментар